Ekran Paylaşımında Hassas İçeriği Gizleme Nasıl Yapılır?

Android işletim sistemine sahip cep telefonlarındaki güncellemeyi seveceksiniz.. Öyle ki, yeni Android sürümünde ekran paylaşımı veya ekran kaydı yapılırken hassas içerikleri gizleyebilirsiniz.

image

Android 15, telefonun ekranını paylaşırken hassas içerikleri göstermeyecek yeni bir gizlilik seçeneğine sahip olabilir. Bu, ekran kaydı sırasında bildirimlerin veya mesajların yanlışlıkla görünmesini önleyecek. 

Android 15 beta 1.1 sürümünde ekran paylaşılırken hassas içeriklerin korunmasına ilişkin yeni bir seçenek dikkat çekti. Bu özellik, ekran kaydında veya ekran paylaşımında uygulamaların belirli alanları engellemesine olanak tanıyacak. Bu şekilde ara ara hassas bilgiler gösteren uygulamalar, ekran kaydını veya paylaşımını kapsamlı bir şekilde devre dışı bırakmak yerine bu alanları seçerek engelleyebileceksiniz.

Şimdilik işletim sisteminin hangi uygulamaların “hassas” olduğunu nasıl belirleyeceği bilinmiyor. Android’in bu tür koruma gerektiren belirli uygulamaları ayarlamaya izin vermesi oldukça faydalı olacak. Öte yandan Xiaomi gibi bazı üreticiler, bu özelliği zaten kullanıyor. Ekran kaydederken hiçbir özel veya rahatsız edici bildirim gösterilmiyor.

Canlı yayıncılar ve ekran kaydı alarak içerik üretenler için muhteşem bir güncelleme olacak.